Jak wybrać zespół weselny?

zespół weselny

Przygotowywanie hucznego weseliska wymaga wzięcia pod uwagę wielu kwestii, z których każda powinna być dopracowana w najmniejszych szczegółach. Większość sprowadza się do wielotygodniowej, a w niektórych przypadkach do wielomiesięcznej krzątaniny, podczas której natłok spraw może spowodować, że niektóre z nich zwyczajnie wypadną nam z głowy. Jednym z obowiązków podczas organizowania wesela jest wybór odpowiedniej kapeli muzycznej. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym będziemy pewni, że to właśnie ten zespół będzie idealnym dodatkiem do naszego święta.

Prywatne przesłuchanie w studio

Wielu muzyków i piosenkarzy, w szczególności solowych, z chęcią zgadza się na ustawienie wizyty w ich własnym studio muzycznym, podczas której zaprezentują nam swoje umiejętności. Z uwagi na fakt, że artyści dostosują przebieg przesłuchania do potrzeb klienta, warto mieć w zanadrzu kilka próśb muzycznych, dzięki którym będziemy mogli łatwiej dokonać wyboru. Nie wstydźmy się zadawać pytań, aby podczas wesela wszystko grało, jak przysłowiowa szafa.

Prywatne przesłuchanie telefoniczne

Osoby, które nie mają czasu na składanie wizyt muzykom w ich studio, zawsze mogą zwrócić się o pomoc do rozwiązań dzisiejszej technologii. Jeżeli z jakiegoś względu nie możemy odwiedzić muzyków w studio nagraniowym, zawsze możemy zaaranżować przesłuchanie na żywo, wykorzystując do tego głośnik w naszym telefonie. Co więcej, jeśli chcemy ujrzeć zespół w akcji, wystarczy włączyć aplikację do wideo-komunikacji, taką jak Skype czy Messenger, i obejrzeć cały występ na ekranie komputera. Metoda ta bardzo się przydaje w momencie, gdy jesteśmy zabiegani i przytłoczeni nawałem weselnych obowiązków, albo gdy zespół znajduje się w trasie i nie ma możliwości spotkania twarzą w twarz.

Obserwowanie zespołu na innym weselu

Najlepszym sprawdzianem dla kapeli weselnej jest sprawdzenie jej w akcji na innym weselu. Oczywiście, najpierw powinniśmy uzgodnić naszą obecność z młodą parą, aby wszystko przebiegło bez przykrych niespodzianek. A następnie stanąć sobie gdzieś na tyłach całej imprezy i obserwować poczynania zespołu, starając nie rzucać się w oczy pozostałym uczestnikom wesela. Taki zwiad pomaga sporządzić raport nie tylko na temat samego występu, ale również na temat tego, jak zachowuje się dany zespół. Warto też podarować sobie sprawdzanie taką metodą osób grających i śpiewających podczas samych zaślubin, ponieważ uczestnicy ceremonii mogą uznać nas za intruzów i wyprosić na zewnątrz.

Uczęszczanie na targi ślubne

Targi ślubne to doskonała okazja na zorientowaniu się w niemalże wszystkich niezbędnych pomocach na stworzenie wymarzonego wesela. Podobnie sprawa ma się z wyborem odpowiedniej kapeli. Jeśli wiemy, że zespół, którym jesteśmy zainteresowani, ma w planie zaprezentować się na jednych z takich targów, my również powinniśmy zdecydować się na małą wizytę. Podczas takich eventów zespoły często mają własne miejsce na swoje występy i niejednokrotnie z chęcią zgadzają się na sugestie muzyczne, o które proszą potencjalni klienci. W związku z tym warto przynieść ze sobą przygotowany repertuar, który chcielibyśmy usłyszeć na naszym weselu. Co więcej, niektóre z kapel oferują nawet zniżki za wynajem ich usług, jeśli zdecydujemy się na ich usługi już na samych targach.

Obserwowanie zespołu na innych imprezach

Zespoły grające muzykę na weselach bardzo często imają się również innych występów scenicznych, takich jak koncerty młodzieżowe, urodziny, czy festyny. Obserwowanie kapeli na występach tego typu może dać nam pełniejszy obraz poziomu umiejętności każdego członka zespołu. Należy mieć na uwadze, że podczas takich imprez muzycy nie będą ubrani w eleganckie stroje weselne, ani też nie będą grać żadnej z piosenek, które moglibyśmy usłyszeć podczas ślubnego przyjęcia. I zapewne będą też obojętni na nasze prośby zagrania czegoś, co pomogłoby nam w decyzji o wynajęciu danego zespołu.
Powyższe sposoby świetnie sprawdzają się w przypadku profesjonalnych zespołów muzycznych. Zupełnie inaczej ma się sprawa dotycząca amatorskich zespołów lub naszych muzykalnych przyjaciół, którzy z reguły dają występy w lokalnym kościele czy kawiarence. Wielu z takich muzyków nie posiada własnych nagrań oraz klipów wideo, ale za to kuszą zupełnie innym rodzajem przynęty. Chodzi oczywiście o niską cenę, która w porównaniu z gażą profesjonalistów jest stosunkowo niewielka. Jednak jest jedna żelazna zasada, która dotyczy każdego zespołu do wynajęcia – należy zorganizować wstępne przesłuchanie, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Warto dopracować z zespołem repertuar i przeprowadzić dokładną rozmowę, w której zawrzemy nasze oczekiwania związane z występem oraz wszystkie za i przeciw. Dzięki temu będziemy mogli nawiązać z członkami kapeli nieco bliższą znajomość, a przy okazji sprawdzić, czy spełniają nasze wymogi. Po zakończonej rozmowie warto spisać na kartce nasze odczucia i odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy zespół mnie wysłuchał? Czy brzmieli profesjonalnie? Czy łatwo się z nimi dogadać? Czy polubiłem/am ich styl, aparycję i barwę głosu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here