Jak zaplanować Baby Shower?

Baby shower

Bociankowe (z ang. Baby Shower) jest uroczym przyjęciem organizowanym z okazji narodzin dziecka. Niezależnie od tego, czy przyszła mama jest naszą życiową partnerką, siostrą, przyjaciółką, czy jesteśmy nią my; stworzenie takiego przyjątka wymaga sporo pracy. Przygotowanie się na nadejście maluszka nie zawsze stanowi łatwy orzech do zgryzienia. I właśnie dlatego urządzenie pełnego zabawy i otoczonego miłością Bociankowego jest bardzo ważnym elementem okresu ciążowego nie tylko dla matki, ale również dla jej najcenniejszego skarbu.

Ustawienie daty przyjęcia

Większość przyszłych mam odlicza dni do porodu, dzięki czemu ustalenie konkretnego terminu przyjęcia nie stanowi zbyt dużego problemu. Baby shower najczęściej odbywa się, gdy mama znajduje się w siódmym miesiącu ciąży. W tym momencie mama zna już płeć dziecka (jeśli chce ją poznać), ma mnóstwo czasu na stworzenie listy prezentów, a także na ich ewentualny zwrot, czy wymianę. Ponadto, ciąża nie jest też narażona na tyle niebezpieczeństw, co wcześniej, a mama nie musi się już zbytnio martwić o przedwczesny poród.

Lista prezentów

Ważne jest, aby prezenty nie dublowały się podczas obsypywania przyszłej mamy upominkami. Nikt nie potrzebuje pięciu spacerowych wózeczków, czy ośmiu dziecięcych wanienek. Dlatego powinniśmy poprosić mamę o to, aby znalazła troszkę wolnego czasu i stworzyła dla siebie i swojego dziecka listę prezentów. Najlepszym sposobem na zrobienie takiej listy jest skorzystanie z Internetu. Dzięki temu przyszli rodzice będą mogli wybrać te rzeczy, na których zależy im najbardziej, nie martwiąc się przy tym o niewłaściwy kolor, otrzymywanie tych samych podarków, ani o to, że nie znajdą dla prezentu żadnego zastosowania.

Lista gości

Podczas gdy przyszła mama zajęta jest zaklepywaniem prezentów, warto ją też od razu poprosić o stworzenie listy gości, którzy pojawią się na przyjęciu. Pamiętajmy, że Bociankowe jest bardzo ważnym dniem dla przyszłej matki, która często decyduje się na zorganizowanie bardziej kameralnego przyjęcia – w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Dlatego lista gości z nazwiskami i adresami da nam jasny obraz tego, które osoby powinniśmy zaprosić na przyjęcie. Będziemy mogli też uniknąć dyskomfortu, na jaki możemy narazić przyszłą mamę, zapraszając nie te osoby, co trzeba.

Ustalenie budżetu

Znając budżet, jaki należy przeznaczyć na Bociankowe, możemy dokładnie zaplanować, jak powinno wyglądać takie przyjęcie. Warto wziąć pod uwagę dekoracje, jedzenie, zabawy i miejsce przyjęcia, ponieważ każdy z tych elementów będzie wymagać uszczuplenia naszego budżetu. Dlatego też powinniśmy dokładnie podliczać wydatki, aby móc wszystko dopiąć na ostatni guzik i zmieścić się w kwocie, jaką dysponujemy. Jeżeli będziemy wiedzieć ile gości pojawi się na Bociankowym, będziemy też mieć lepsze pojęcie tego, jak dużo jedzenia będziemy musieli zamówić i jaki lokal wybrać, aby pomieścić wszystkie osoby.

Planowanie najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca, w którym urządzimy Baby shower. W przypadku mniejszego bardziej intymnego przyjęcia, wiele matek decyduje się na jego urządzenie w zaciszu własnego domu. Jednakże, jeśli planujemy imprezę dla 50 osób, warto wówczas pomyśleć o wynajęciu jakiegoś większego lokalu. W tym drugim wypadku musimy pamiętać, aby najpierw zarezerwować u właściciela dzień i czas trwania przyjęcia, zanim zdecydujemy się na rozesłanie zaproszeń.

Zapraszanie gości

A więc dysponujemy już listą gości i zdążyliśmy też wybrać odpowiedni lokal na świętowanie narodzin malucha. Teraz nadszedł czas na wybranie zaproszeń. Jeśli chcemy, aby nasze zaproszenia wyróżniały się spośród tłumu, zawsze możemy zdecydować się na firmy usługowe, które pomogą nam zaprojektować i wydrukować unikalne zaproszenia. Możemy też wybrać zaproszenia przesyłane w formie e-maila – jest to najprostsza i najszybsza metoda na dostarczenie ich do odpowiednich osób. Aczkolwiek, jeżeli mamy więcej czasu i pozwala nam na to budżet, warto pozostać przy tradycyjnych zaproszeniach papierowych, które zarówno matka, jak i goście będą mogli zachować na pamiątkę. Niezależnie od tego, jaką formę zaproszenia wybierzemy, pamiętajmy, aby umieścić na nim R.S.V.P., czyli prośbę skierowaną do gości o potwierdzenie ich udziału w przyjęciu. Znając dokładną liczbę gości, którzy przyjdą na Bociankowe, znacznie ułatwi nam zrobienie zakupów spożywczych. Zaproszenia powinniśmy rozesłać jakieś dwa miesiące przed przyjęciem. Tym sposobem goście będą mieli wystarczająco czasu, aby potwierdzić swoją obecność, nabyć prezenty, wziąć urlop w pracy i znaleźć opiekunkę do dziecka.

Menu

Mając do dyspozycji kompletną listę gości razem z R.S.V.P., możemy przystąpić do zaplanowania przyjęcia od strony gastronomicznej. Potrawy pojawiające się na Bociankowym zazwyczaj są bardzo proste. Wiele osób decyduje się na tzw. finger food (potrawy, które wcinamy przy pomocy naszych palców), przekąski, a także napoje bezalkoholowe. Podczas tworzenia menu należy ustalić z przyszłą mamą, jakie potrawy wywołują u niej mdłości i z miejsca wykluczyć je z listy potencjalnych przysmaków. Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy to rozstawienie na stole tacy z różnymi gatunkami „pachnących” serów, których mama nie będzie mogła znieść. Najlepiej przygotować takie przysmaki, od których ciężko będzie jej się oderwać. Podczas planowania menu warto też postawić na kreatywność. Wiadomo, że przyszłe mamy nie mogą świętować Bociankowego kieliszkiem szampana, ale to wcale nie znaczy, że nie możemy przygotować smacznych koktajli bezalkoholowych. Najważniejsze, aby mieć na uwadze, że to właśnie przyszła mama jest osobą, która powinna czerpać największą radość z każdej bociankowej atrakcji.

Jednym z wyjątkowych momentów w okresie ciążowym jest odkrycie płci nienarodzonego jeszcze smyka. Jeżeli matka jeszcze nie wie, czy będzie to dziewczynka, czy chłopiec, być może chciałaby dokonać tego odkrycia w gronie rodziny i przyjaciół. A Baby shower jest do tego idealną okazją. Pamiętajmy jednak, aby najpierw spytać matkę o zgodę, zanim zdecydujemy się na ten rodzaj zabawy. Jeśli otrzymamy od mamy zielone światło, wówczas możemy dyskretnie spytać doktora o płeć dziecka, a następnie poprosić cukiernika, aby wypełnił wnętrze tortu odpowiednim kolorem: różowe nadzienie z okazji narodzin dziewczynki lub niebieskie z okazji narodzin chłopczyka.

bociankowe dekoracje

Dekoracje

Wszyscy wiemy, że kolor różowy jest dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców. Dlatego, jeżeli organizujemy przyjęcie bez posiadania informacji, czy będzie to dziewczynka, czy chłopiec, wówczas warto postawić na jasne kolory, jak zielony i żółty. Co więcej, możemy też wybrać motyw przewodni przyjęcia, który będzie opierać się na postaciach z kreskówek albo sympatycznych zwierzakach. Takie stworki jak Kubuś Puchatek, Myszka Miki, pszczółki, motylki, czy delfinki są tak urocze, jak małe dzieci, co sprawia, że będą idealnym wyborem na tego typu przyjątko. Sztuczne i nieniszczące się dekoracje możemy zakupić już kilka miesięcy wcześniej. Jednak dodatki w postaci żywych kwiatów, czy balonów z helem, należy zakupić dzień przed przyjęciem, albo wcześnie rano w dzień przyjęcia. Inaczej możemy zostać z bukietami powiędłych kwiatów i sflaczałymi balonikami.

Bociankowe zabawy

Podczas Bociankowego warto mieć w zanadrzu zaplanowane gry i zabawy, które wprowadzą więcej zróżnicowania, a przy okazji wprawią gości w imprezowy nastrój. Jednak ponownie, jeśli zdecydujemy się na gry podczas przyjęcia, najpierw należy wszystko uzgodnić z przyszłą mamą, która może nie mieć na nie ochoty. Wiele kobiet preferuje jedynie spędzić miło czas w gronie najbliższych, dzieląc się historyjkami i poradami, które przydadzą jej się po porodzie.

Gry i zabawy:
Kto zna mamę najlepiej? – forma quizu, podczas którego goście są zasypywani pytaniami na temat przyszłej matki.
Wybieramy imię dla bobasa – każda z osób na przyjęciu podaje swoje typy imion dla dziewczynki i dla chłopca.
Zgadnij, co to za maluszek – goście przynoszą swoje zdjęcia z dzieciństwa, wrzucają do jednego pojemnika, a następnie próbują zgadnąć do kogo należy dane zdjęcie.
Gwiazdy w ciąży – przygotowujemy zdjęcia celebrytek z brzuszkiem, a następnie staramy się odgadnąć jej imię.

Bociankowe upominki

Rozdawanie gościom upominków podczas Bociankowego stało się już powszechnie znaną tradycją. Rodzajów takich miniprezentów jest sporo, dlatego nie powinniśmy mieć kłopotów z ich wyborem nawet przy nieco ograniczonym budżecie. Wśród takich prezentów możemy postawić m.in. na uroczo zapakowane wypieki, różowy lub niebieski lakier do paznokci, czy wypełnione słodyczami buteleczki na mleko.

Podziękowanie za obecność

Przyjęcie dobiegło końca, wszyscy bawili się świetnie, a przyszła mama i jej bobas otrzymali całe mnóstwo fantastycznych podarków. Pamiętajmy, aby podczas otwierania przez mamę prezentów, prowadzić listę kto podarował dany prezent. Tym sposobem mama będzie mogła potem spokojnie usiąść i przygotować kartki z podziękowaniami dla każdej osoby na Bociankowym. Wysłanie takich kartek to dobra metoda na przekazanie gościom wyrazów wdzięczności za prezent oraz za ich obecność na przyjęciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here